Ar cieņu pret pagātni iedvesmai šodien

2013. gada 13. jūlijā Likteņdārzā tiks izveidota piemiņas vieta „Latvijas sportistiem – dažādu represiju upuriem”. Piemiņas vietas izveide notika sadarbojoties Latvijas Sporta veterānu savienībai (LSVS), kura šogad atzīmē sporta spēļu 50 gadu jubileju un Latvijas Sporta muzejam.


Piemiņas vieta kalpos kā cieņas apliecinājums tiem daudzajiem Latvijas sportistiem, kuri cieta dažādu okupāciju režīmu vērstajās represijās pret Latvijas iedzīvotājiem. Kara un Okupācijas apstākļos represijās cieta vai gāja bojā simtiem Latvijas sportistu un sporta darbinieku, kas radīja un veidoja sporta dzīvi gan cariskās Krievijas gados un Latvijas Republikā (1918 – 1940), gan smagajos vācu okupācijas (1941-1945) un pēc Otrā pasaules kara padomju okupācijas gados.

Šodien Latvija 21. gadsimtā var lepoties ar Olimpiskajiem čempioniem, Olimpiskajiem medaļniekiem, Pasaules un Eiropas čempioniem, Pasaules un Eiropas kausu ieguvējiem, un visiem tiem sportistiem, sporta darbiniekiem, kas 100 gadu garumā pārstāvējuši savu valsti, tautu un zemi dažādos sporta sarīkojumos. Ar atskatu uz Latvijas sporta vēstures spožākajām un traģiskākajām lapaspusēm un to varoņu likteņiem, piemiņas vieta Likteņdārzā kalpos kā iedvesmas avots Latvijas sabiedrībai uz jauniem sportiskiem panākumiem jau vistuvākajā nākotnē.

Likteņdārzā tika atklāta tēlnieka Ojāra Feldberga – viena no Latvijas Olimpiskās komitejas atjaunošanas iniciātora - veidota kompozīcija no laukakmeņiem "Latvijas sportistu - dažādu represiju upuru" piemiņai. Piemiņas vietu, simboliski noņemot 12 metrus garo linu pārklāju, atklāja Latvijas un Pasaules sporta leģenda, Olimpiskais čempions šķēpa mešanā (Mehiko, 1968) Jānis Lūsis, latviešu trimdas sabiedriskā darbiniece, bij. sporta skolotāja Kaija Lietaviete, "Kokneses fonda" valdes loceklis Bruno Cīrulis un tēlnieks Ojārs Feldbergs. Pasākumu vadīja leģendārais sporta žurnālists, televīzijas un radio komentētājs Gunārs Jēkabsons.

Par godu piemiņas vietas izveidei, Latvijas Sporta Veterānu-Senioru savienības un Latvijas Sporta muzeja kopīgi sagatavojis bukletu "Likteņdārzs. No viņiem nedzēšamas gaismas pēdas", kurā ievietots šobrīd apzināto represijās cietušo Latvijas sportistu un sporta darbinieku saraksts. Interesentiem ir iespējams iepazīties ar bukletu Latvijas Sporta muzeja grāmatu krātuvē

Informāciju sagatavoja Sporta muzeja speciālists Guntis Vāveris. Bildes skatīt māja lapas galerijā - piemiņai.

 

Kontakti

Skanstes 9, Rīga, Latvija, LV-1013
KARTE
E-pasts: centrs@izglitibasfonds.lv
Tālrunis: 67373705
Fakss: 67519921

Aptauja

Vai augstākā izglītībā notikusi reforma