Izglītība

Autors Juris Lorencs (Latvijas Avīze). Raksts saīsināts).

Fizikas profesors Mārcis Auziņš no 2007. līdz 2015. gadam bija Latvijas Universitātes rektors. Patlaban vada universitātes Eksperimentālās fizikas katedru un līdztekus pasniedzēja darbam nodarbojas ar pētniecību. Kādas ir viņa domas par Latvijas izglītību?

Profesor, es jūs atceros no studiju laikiem Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātē. Jūs bijāt jauns asistents Eksperimentālās fizikas katedrā un mūsu grupai vadījāt praktikumu optikā. Tolaik, ja neskaita militārās un pusmilitārās mācību iestādes, Latvijā bija vien deviņas augstskolas. Un cik to ir tagad?

M. Auziņš: Jautājums – ko mēs uzskatām par augstskolu? Ja skaitām arī koledžas, tad ap 60, citādi – ap 30, kas ir ļoti liels skaitlis. Rēķinot vidēji uz kopējo valsts iedzīvotāju skaitu, mums ir pats lielākais augstskolu skaits Eiropā. Vai tās tiešām ir īstas augstskolas? Savā ziņā jā, jo visas saņēmušas valsts akreditāciju. Tieši valsts nodrošina kvalitātes kontroli un pasaka, vai iegūtais diploms ir sava nosaukuma vērts, vienalga, vai tā būtu valsts vai privāta augstskola. Var urbties vēl dziļāk un jautāt – ko mēs gaidām no augstākās izglītības? Amerikā ir ap 4000 augstskolu, no kurām tikai daži desmiti ir pašā augstākajā pasaules topa līmenī. Toties ir milzīgs skaits tā saukto “community college”, vietēja mēroga augstskolu, kas patiesībā piedāvā diezgan labu pirmā līmeņa augstskolas izglītību.

Tas, kas šodien draud Latvijai, – ja neizveidosim kaut dažas starptautiska mēroga augstskolas, tad paliksim šajā tikai labu vietējo augstskolu līmenī. Sekas – studentu aizbraukšana. To es labi redzu LU Fizikas un matemātikas fakultātē – pēc bakalaura diploma saņemšanas spējīgākie studenti turpina mācības jau ārpus Latvijas, parasti Eiropā. Es, ja man to lūdz, esmu spiests parakstīt rekomendācijas vēstules, ko arī neatsaku. Risks Latvijai ir liels, jo labākie no viņiem diemžēl neatgriezīsies. Tā mēs zaudējam spožākos talantus. Varam jau sevi mierināt ar domu, ka esam taču vienotās Eiropas sastāvdaļa, ka viņi tepat vien visi ir. Un tomēr mazliet žēl.

Iespēja kaut ko mainīt pašreizējos apstākļos ir tikai viena – resursu koncentrācija, kas neizbēgami nozīmē dziļas un sāpīgas reformas.

Latvija ir maza valsts, vien 1,9 miljoni iedzīvotāju, kas pats par sevi jau nozīmē visai ierobežotus līdzekļus. Jebkurš uzņēmējs pateiks, ka pirmais, kas jādara krīzes situācijā, – jākoncentrē resursi, jāvienojas par prioritātēm. Paskatīsimies, ko dara kaimiņi. Lietuva ir paziņojusi, ka 2025. gadā valstī paliks vien četras starptautiskas klases augstskolas, divas klasiskās un divas tehniskās universitātes, pa divām Viļņā un Kauņā. Ir publicēts precīzs saraksts un laika grafiks, tieši kādas augstskolas tiks apvienotas un kad. Ziemeļu kaimiņiem igauņiem ir Tartu universitāte, kas bauda īpašu privilēģiju, likumu par Tartu universitāti. Tas šai augstskolai garantē vismaz cienījamu finansējumu. Līdzīgi mēģinājumi pieņemt likumu par Latvijas Universitāti vismaz līdz šim cietuši neveiksmi.

Pēdējā laikā medijos tiek lauzti šķēpi par topošo jauno izglītības saturu, tā saukto kompetenču pieeju. Kā jūs saprotat tās būtību?

Var jau būt, ka beidzot esmu kļuvis vecs un nemoderns, bet arī mani šajā “kompetenču stāstā” dažas lietas mulsina. Personīgā dzīves pieredze liecina, ka “klikšķis” smadzenēs, kas ļauj izdarīt atklājumu fizikā, ir gara, smaga, pacietīga un individuāla darba rezultāts. Vēlos īpaši uzsvērt – individuāla darba, individuālas piepūles rezultāts. Pats sev esmu izstrādājis īpašu metodiku – ja iestrēgstu kādas zinātniskas problēmas risinājumā, tad labākais, ko var darīt, – paņemt suni un iet staigāt pa parku. Un risinājums pats no sevis ienāk prātā! Tikai jāsaprot, ka šī pēkšņā “klikšķa” pamatā ir iepriekš ieliktais darbs. Tas pats attiecināms arī uz skolu. Ja mēs sanāksim kopā un tikai tā jauki papļāpāsim, paspēlēsim kādu radošu spēli, pačalosim tvitera garā, patiesībā ieguvums būs mazs. Skolotājam varbūt būs vieglāk, bet nopietnai izglītībai ar to vien nepietiek.

Kontakti

Skanstes 9, Rīga, Latvija, LV-1013
KARTE
E-pasts: centrs@izglitibasfonds.lv
Tālrunis: 67373705
Fakss: 67519921

Aptauja

Vai augstākā izglītībā notikusi reforma