Jau vairākus gadus notiek diskisija par npietiekošo pedagogu skaitu. Par to ziņojuši skolu vadītāji, ar  izglītību saistītas organizācijas, bijušas publikācijas masu mēdījios, tomēr pat pirms 2024./2025. mācību gadu trūkstot vairāk nekā 500  skolotāju.

Pedagogu jautājumu skatījusi Valts kontrole (VK) un secinājusi, ka Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) ir jāgulda krietni lielākas darbs, lai nodrošinātu jaunu pedagogu piesaisti un palikšanu profesijā.   VK atzīmē, ka IZM lielākā daļa darbību ir uzsāktas tikai 2023./2024. mācību gadā un IZM veiktās darbības nav bijušas pietiekami efektīvas.  Trešdaļa jauno pedagogu pametot darbu izglītības nozarē jau pirmo piecu gadu laikā. Iemesli esot ļoti dažādi - nepārtrauktas izmaiņas izglītības sistēmā, mācību materiālu trūkums, neapmierinātība ar atalgojumu, neziņa par nākotni saistībā ar plānotajām reformām. VK revidentu vērtējumā, skolu tīkla reorganizācija daļā revīzijas izlases pašvaldību veikta tikai "uz papīra", bet finansēšanas modelis "Skolēns pašvaldībā" nenodrošina skaidru, caurskatāmu finansējuma aprēķinu un neesot balstīts pedagogu darba izvērtējumā. VK aptaujā iegūtie dati liecina,ka vismaz 85% respondentu bieži izjūt paaugstinātu stresu, ko rada mācību materiālu trūkums, neskaidrība par atalgojumu, necieņa no skolēniem un viņu vecākiem un nesamērīga slodze. Savukārt 41% pedagogu norādīja, ka pēdējo divu gadu laikā darbavietā ir saskārušies ar emocionālo vardarbību.

IZM īstenotā valsts budžeta studiju vietu plānošana nav balstīta uz datiem par pieprasījumu, bet gan uzņemto studentu skaitu. Piemēram, dabaszinību, ģeogrāfijas, fizikas, ķīmijas un bioloģijas priekšmetos pensijas vecumu sasnieguši 498 jeb 8% pedagogu un tuvu pensijas vecumam ir 1108 jeb 17% pedagogu, bet sagatavoti tikai 180. Savukārt ļoti pieprasīto speciālās izglītības pedagogu un sociālo pedagogu studiju vietu skaits pēdējos sešos gados sarucis par 72%.

VK norāda, ka būtiski faktori, kas ietekmē pedagoga vēlmi palikt profesijā, ir darba samaksa un darba slodze. Vidējā alga sabiedriskajā sektorā bijusi 1397 eiro, vidējā algas likme pedagogiem svārstās no 1257 līdz 1780 eiro, vidējā bruto alga - no 485 līdz 1384 eiro.

Šobrīd noteiktais pedagogu slodžu sadalījums stundu vadīšanai ir līdz 65%, bet citiem pienākumiem - ne mazāk kā 35% no kopējās darba slodzes nedēļā. Tas neatbilstot projektā "Kompetenču pieeja mācību saturā" noteiktajam pedagogu slodzes sadalījumam jaunā mācību satura un pieejas ieviešanai, kur tas norādīts 50:50, norāda VK.

 

Kontakti

Mālpils iela 9 , Rīga, Latvija, LV-1013
KARTE

Tālrunis: 22065101

Aptauja

Vai augstākā izglītībā notikusi reforma